Nowe perspektywy kształcenia sportowego

Spis treści
Nowe perspektywy kształcenia sportowego
Dodatkowe zadania i przedsięwzięcia
Sukcesy i osiągnięcia 2010-11
Sukcesy i osiągnięcia 2012-13
Osiągnięcia sportowe 2009-10
Osiągnięcia sportowe 2010-11
Osiągnięcia sportowe 2011-12
Osiągnięcia sportowe 2012-13
Konkursy
Imprezy

ZDROWO I SPORTOWO
Nowe perspektywy kształcenia sportowego
w Gimnazjum nr 2 w Tarnobrzegu

   Od 2004 roku prowadzimy klasy sportowe, działające zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 2002 roku w sprawie utworzenia i organizacji klas sportowych.

   Powołując do życia Sportowe Klasy Kształcenia Kompleksowego (K3) postawiliśmy na wszechstronny rozwój ucznia. Oznacza to, że równolegle do pracy nad wynikiem sportowym kładziemy nacisk na wysokie wyniki dydaktyczne oraz kształcimy świadomość uczniów w zakresie szeroko pojętej postawy sportowca – umiejętności bycia zwycięzcą i umiejętności przyjęcia porażki, godnej postawy kibica oraz umiejętności dzielenia się swoim talentem z innymi.

 

 

   Nasze spojrzenie na kształcenie sportowe ma charakter horyzontalny. Ideą utworzenia klas sportowych nie jest rywalizacja międzyszkolna, ale przede wszystkim przygotowanie młodych zawodników dla Klubu Sportowego Siarka Tarnobrzeg, oraz umożliwienie indywidualnego rozwoju sportowego poszczególnym zawodnikom na dalszych etapach kształcenia. Idea ta została w pełni zrealizowana, gdyż oprócz licznych sukcesów sportowych osiągniętych na poziomie gimnazjum, nasi uczniowie trafili bezpośrednio do gry w pierwszych zespołach klubowych. Już teraz szczycimy się dużą liczbą naszych uczniów w piłkarskiej Kadrze Podkarpacia – co niewątpliwie świadczy o wysokiej jakości i prawidłowym kierunku naszej pracy w zakresie rozwijania talentów sportowych. Aby podnieść i wzmocnić jakość kształcenia sportowego poszerzyliśmy ten obszar edukacyjny o wymiar ogólnopolski. Nawiązaliśmy współpracę z Panem Cezarym Kucharskim, co zaowocowało spotkaniem i treningiem uczniów klas sportowych z drużyną piłkarską Legia Warszawa na stołecznym stadionie.

Nasi obecni uczniowie klas sportowych w Kadrze Podkarpacia i w KS „Siarka" – piłka nożna

1. Łukasz Bukała

2. Karol Głowacki

3. Sebastian Szlęk

4. Szymon Urbaniak – czołowy zawodnik w Kadrze Podkarpacia

5. Bartosz Łukawski

6. Radosław Samojeden

7. Daniel Spas

Nasi absolwenci (ubiegłoroczni) klas sportowych w pierwszym zespole KS „Siarka" – piłka nożna

1. Arkadiusz Duda – będąc naszym uczniem zdobył tytuł Finalisty Plebiscytu Echa Dnia na Największy Sportowy Talent

2. Sebastian Ozimek

3. Dominik Polit

4. Michał Łękawski

5. Robert Biało

6. Jakub Mażysz – tegoroczny Finalista (II miejsce) w Plebiscycie Echa Dnia „Sportowy Talent"

Nasi obecni uczniowie klas sportowych w Kadrze Podkarpacia i w KS „Siarka" – koszykówka

1. Piotr Wolski

2. Maciej Śpiewak

3. Kacper Małecki

4. Tomasz Fortuna

5. Aleksander Szlesiński

6. Szymon Szymański

7. Paweł Kowalczyk

Nasi absolwenci klas sportowych – koszykówka

1. Piotr Pyszniak – KS „Siarka Tarnobrzeg"

2. Michał Mortka – „Novum Lublin"

3. Piotr Waszyński - „Novum Lublin"

Nasze absolwentki w KS „Siarka Tarnobrzeg" – piłka siatkowa

1. Anna Mysiak - Laureatka Plebiscytu Echa Dnia „Sportowy Talent"

2. Katarzyna Ciak - Laureatka Plebiscytu Echa Dnia „Sportowy Talent"

Nasi absolwenci kontynuujący naukę w Szkołach Mistrzostwa Sportowego:

1. Jan Kret – piłka nożna - SMS Kraków

2. Nina Panek – piłka siatkowa – SMS Rzeszów

3. Piotr Sudoł – piłka siatkowa – SMS Rzeszów

4. Piotr Waszyński – koszykówka – SMS Stalowa Wola

5. Michał Mortka – koszykówka – SMS Stalowa Wola

6. Piotr Pyszniak – koszykówka – SMS Stalowa Wola

7. Artur Tuderek – koszykówka – SMS Stalowa Wola

8. Bartek Szczytyńsak i– koszykówka – SMS Stalowa Wola

Bieżące osiągnięcia naszych uczniów

14 uczniów klas sportowych w tym roku zostało powołanych do Kadry Podkarpacia:

7 uczniów – podkarpacka kadra piłki nożnej, obecnie zajmują:

I miejsce w tabeli rozgrywek Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej - piłka nożna, chłopcy rocznik 1998 (trampkarz młodszy)

I miejsce w tabeli rozgrywek Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej - piłka nożna, chłopcy rocznik 1997 (trampkarz starszy)

7 uczniów – podkarpacka kadra koszykówki,

- w rozgrywkach klubowych Ligi Lubelsko – Podkarpackiej zaprezentowali bardzo wysoki poziom – w dotychczas rozegranych 11 spotkaniach wygrali wszystkie mecze pod opieką trenera Dariusza Szczucińskiego. Najbardziej spektakularne zwycięstwo zespół odniósł w Jarosławiu, pokonując miejscowy Znicz 158:9 ! Obecnie zajmują:

I miejsce w Lidze Lubelsko-Podkarpackiej - koszykówka, chłopcy rocznik 1997

• Koszykówka, chłopcy rocznik 1997 – w ubiegłym roku w Półfinałach Mistrzostw Polski uplasowali się w przedziale 9-12 miejsce, a obecnie przygotowują się do Ćwierćfinałów Mistrzostw Polski

• I miejsce na szczeblu powiatu w Turniej Piłki Nożnej „Coca-Cola" –w tych zawodach nasi uczniowie niezmiennie od kilku lat zajmują I miejsca zarówno na szczeblu powiatu jak i rejonu

• II miejsce dziewcząt i II miejsce chłopców w Powiatowej Gimnazjadzie w Piłce Koszykowej

   Dostrzegając osiągnięcia, wysoki poziom i właściwy kierunek kształcenia sportowego w Gimnazjum nr 2, a także wysoko wykwalifikowaną kadrę trenerską i znakomite zaplecze sportowe, Prezydent Miasta Tarnobrzeg w porozumieniu z Podkarpackim Związkiem Piłki Nożnej – postanowili utworzyć w Gimnazjum nr 2 Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży przy PZPN. Ośrodek ten zainauguruje swoją działalność w następnym roku szkolnym. O kształcenie w Ośrodku będą mogli ubiegać się uczniowie z obszaru północnego Podkarpacia.

   Kształcąc młodych sportowców staramy się uwrażliwić ich na potrzeby drugiego człowieka. Nasi uczniowie są organizatorami imprez sportowych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z okolic Tarnobrzega i Sandomierza. Od 2004 roku odbywa się w naszym gimnazjum Paraolimpiada „Dobrze że jesteś z nami" pod honorowym patronatem Pani Anny Dymnej i jej fundacji „Mimo wszystko". Uczniowie jako wolontariusze biorą udział w grach i zawodach oraz są opiekunami wspomagającymi niepełnosprawnych zawodników. Organizujemy również „Paraolimpiadę letnią" w Bojanowie, w czasie której uczniowie klas sportowych opiekują się niepełnosprawnymi zawodnikami, wykazując się wrażliwością, wyrozumiałością i głębokim spojrzeniem na siebie i drugiego człowieka.

www.dwojka.tbg.net.pl